Droższy prąd dla górników w Kirgistanie

matthew-henry-yETqkLnhsUI-unsplash

Rząd Kirgistanu po zrewidowaniu taryf energetycznych, zmienił je dla różnych grup odbiorców. Powołujący się na energochłonność branży wydobywczej kryptowalut ustawodawcy, podniosą stawki za energię.

Rozwój technologiczny, niesie ze sobą często również zwiększenie zużycia energii elektrycznej, dotyczy to również miningu. Na przestrzeni ostatnich lat, proces kopania kryptowalut spopularyzowano do tego stopnia, że urządzenia kopiące możemy trzymać we własnych domach. Domowe wydobycie kryptowalut, niesie jednak ze sobą duży wzrost naszych dotychczasowych rachunków za energię

Firmy zajmujące się wydobyciem kryptowalut w Kirgistanie, będą narażone na większe koszty utrzymania, bo to ich głównie dotkną podwyżki. Wzrost ceny energii elektrycznej jest następstwem decyzji rządu o ustabilizowaniu funkcjonowania sektora energetycznego. Górnicy to jednak z 14 grup końcowych która dotyczy zmiana. Zgodnie z nowymi stawkami zapłacą ok. 2,52 kirgiskiego somu tj. ok. 0,12zł za kilowatogodzinę zużytej energii elektrycznej. Obecna stawka jest wynikiem wzrostu wcześniej obowiązującej o 12,5%, a na przestrzeni najbliższych czterech lat ma ona wzrastać zgodnie z poziomem inflacji.

Rząd, a konkretnie Ministerstwo Gospodarki opracowało również projekt ustawy, mającej na celu opodatkowanie miningu. Ustawodawcy proponują też 15% podatek od kosztów energii zużywanej do wydobycia cyfrowych monet. Firmy zajmujące się miningiem będą musiały ubiegać się o rejestrację by móc legalnie działać na terenie kraju.