Iran: Czy kryptowaluty uzyskają pełną aprobatę?

jeremy-bezanger-Ld0ktDeje8I-unsplash

Irańscy parlamentarzyści dostrzegli szansę jaką dają kryptowaluty oraz mining na poprawę gospodarki w kraju. Polityka Teheranu, choć stale restrykcyjna wobec walut cyfrowych będzie musiała złagodnieć. Badania irańskiego rynku pokazały, że wykorzystanie kryptowalut w kraju będzie miała wpływ na poprawę usankcjonowanej i niespokojnej gospodarki.

„Przyjęcie restrykcyjnego podejścia tylko spycha innowacyjne rozwiązania do podziemia. […] Nasze badania pokazują, że 50% działań kryptograficznych odbywa się na rynku nieformalnym. Dzieje się tak, podczas gdy wspierające regulacje mogą pomóc zwiększyć wkład waluty cyfrowej do gospodarki.” – twierdzi rzecznik Komisji Gospodarczej Majilis, Gholamreza Marhaba.

Raport ukazuje waluty cyfrowe w optymistycznym dla gospodarki świetle, a sami jego autorzy nakłaniają rząd do zmian w prawie. Rozwinięcie tego sektora w kraju miałoby realny wpływ na rozbudowę gospodarki, która latami była niewłaściwie zarządzana i dotykana zagranicznymi sankcjami.

Panujące prawo pozwala od 2019r. na legalny mining jedynie podmiotom upoważnionym przez Ministerstwo Przemysłu, Górnictwa i Handlu. Handel kryptowalutami nie jest jednak mile widziany, a władze regularnie zamykają lokalne giełdy. Kryptowaluty mogą być jedynie używane przez banki i licencjonowane kantory do opłacania transakcji obejmujących import.

Przedstawiciele Majilisu, w tym Hadi Nejad Beigi, upatruje się szansy w kooperacji sektora energetycznego i kryptowalut.

„Iranian Lawmakers Oppose Crypto Restrictions, Call for Supportive Regulations” https://news.bitcoin.com/iranian-lawmakers-oppose-crypto-restrictions-call-for-supportive-regulations/