Domy pasywne i energoszczędne

W poszukiwaniu oszczędności coraz częściej inwestorzy decydują się na budowę domu w technologii energooszczędnej. I choć koszt wybudowania takiego domu może być znacząco wyższy od standardowego, późniejsze zyski z codziennej eksploatacji szybko równoważą poniesioną inwestycję.

Czym jest dom pasywny?

Domy pasywne charakteryzują się bardzo wysoką izolacją termiczną oraz niewielkim zapotrzebowaniem na energię. Za pomocą szeregu rozwiązań technologicznych zapotrzebowanie energetyczne domu wynosi standardowo poniżej 15 kWh/(m²/rok), czyli jest około ośmiokrotnie mniejsze w stosunku do standardowych domów, które zużywają rocznie nawet 120 kWh/(m²/rok). Dodatkowo, dom pasywny budowany jest z myślą o odzyskiwaniu maksymalnej ilości energii pochodzącej z natury – np. światła dziennego. Jednak do ich wzniesienia nie potrzeba żadnych nowych i drogich technologii. Budownictwo pasywne polega na zwiększeniu efektywności elementów, które są stosowane już od dawna. Do otrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pasywnych stosuje się kolektory słoneczne, maty grzewcze na podczerwień oraz różnego typu urządzenia elektryczne.

Zalety domu pasywnego:

Oszczędność

Innowacyjna koncepcja w budownictwie pozwala wznosić realizacje z bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania wnętrza (nawet do 80% mniej zużytej energii).

Inteligentny dom

Budynek pasywny zapewnia komfortowe warunki pod względem temperatury i oświetlenia bez ingerencji zewnętrznych dostawców energii.

Przyjazny dla środowiska

Konstrukcja a także materiały używane do budowy budynku pasywnego, ograniczają straty i zużycie energii do minimum, pozyskując ją tym samym z innych, naturalnych źródeł.

Wartość

Certyfikat domu pasywnego oraz świadectwo charakterystyki energetycznej dokumentujące jego energooszczędność, odpowiednio wysoko podnosi cenę domu podczas sprzedaży.

Świeże powietrze w domu

Kontrolowany system wentylacji w sposób ciągły wymienia „zastałe” powietrze, dzięki czemu poziom wilgotności powietrza w domu wynosi od 30 do 60%, tym samym zmniejsza się ilość kurzu i alergenów.

Trwałość

Podczas budowy domu pasywnego ogromną ilość pracy pochłaniają przygotowania i jej planowanie, nie ma miejsca na wady konstrukcyjne i nic nie jest zamontowane przypadkowo. Co przekłada się na mniejszą ilość remontów i napraw w przyszłości.

Komfort mieszkania

Dom pasywny zapewnia możliwość utrzymania stałej, odpowiadającej człowiekowi temperatury przez cały rok. Ponadto dzięki zastosowaniu grubych ścian i szczelnych izolacji, domy te są też doskonale wyciszone.

Design

Głównym założeniem domu pasywnego nie jest wygląd, a funkcjonalność. Dlatego charakterystycznymi cechami takiego domu są: minimalistyczna forma, neutralna kolorystyka, solidne ściany i odpowiednie przeszklenia.

Niezależność od uwarunkowań polityczno-prawnych

Budynek pasywny posiadania własny system dostaw energii dzięki czemu jest niezależny od wielkich dostawców surowców ziemnych, takich jak węgiel czy gaz i nienarażone na ewentualne odcięcie takich mediów.

Podstawowe cechy domu pasywnego:

mcan-eco_domy-pasywne-i-energooszczedne-1aaaa
Ogrzewanie
powierzchniowe
na podczerwień
Energooszczędny
podgrzewacz wody
Filtracja
wody
System
sterowania
domem
Panele
fotowoltaiczne
Energooszczędne
oświetlenie
Magazynowanie
energii

Czym jest dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to budynek, który do codziennej eksploatacji, a więc do ogrzewania, podgrzania ciepłej wody, oświetlenia oraz zasilania urządzeń elektrycznych będzie zużywał jak najmniejszą ilość energii. Jednocześnie w aktywny sposób będzie pozyskiwał energię z odnawialnych źródeł energii. Wymagany przez zapisy prawne standard energetyczny domu jest kontrolowany już na etapie projektowania. To, jaki poziom energooszczędności osiągnie budynek w rzeczywistości zależy od wielu czynników, w tym od fachowego prowadzenia robót budowlanych i wysokiej staranności prac wykończeniowych. Aby dom wyróżniał się odpowiednio wysokim standardem energetycznym powinien być wyposażony w dodatkowe, współpracujące ze sobą systemy i instalacje, które pozwolą zwiększyć oszczędność jego eksploatacji. Dom energooszczędny to doskonałe połączenie technologii i jakości. Stanowi dowód na to, że człowiek może współistnieć ze środowiskiem, nie szkodząc mu. Jest to również sposób na komfortowe mieszkanie przy równoczesnym zminimalizowaniu rachunków.

Zalety domu energooszczędnego:

Mniejsze koszty ogrzewania

Rachunki za ogrzewanie czy energię elektryczną są znacznie mniejsze niż w budynkach tradycyjnych.

Lepsza charakterystyka energetyczna budynku

W porównaniu z tradycyjnym budynkiem mieszkalnym dom energooszczędny potrzebuje od 3 do 5 razy mniej energii do ogrzewania.

Większa wartość nieruchomości na rynku wtórnym

Nowoczesny dom, spełniający wymogi domu energooszczędnego, nie straci na wartości przez wiele lat.

Komfort cieplny w pomieszczeniach

Właściwe ocieplenie i rodzaj zastosowanego ogrzewania i wentylacji, a także zastosowanie energii odnawialnych sprawiają, że mieszkanie jest ciepłe, a koszty eksploatacyjne maleją.

Ochrona środowiska

Nowoczesne technologie zastosowane w budynkach energooszczędnych pozwalają na zmniejszenie emisji CO2

Podstawowe cechy domu energooszczędnego:

mcan-eco_domy-pasywne-i-energooszczedne-1c
Ogrzewanie
podłogowe
Przydomowa
oczyszczalnia
ścieków
Pompa
ciepła
Panele
fotowoltaiczne
Energooszczędne
oświetlenie

Ważne informacje

18 maja 2010 r. Parlament Europejski przyjął zmiany w Dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Począwszy od 2021 r., wszystkie nowopowstałe budynki na terenie Unii muszą być budynkami o prawie zerowym zapotrzebowaniu na energię. Nowe budynki użyteczności publicznej muszą spełniać ten wymóg już od 2019 r.

Zainteresowany budową domu pasywnego lub energooszczędnego?

Wraz z naszymi partnerami – firmą NF40 i CarbonHeat, krajowymi liderami w zakresie budowy domów energooszczędnych i pasywnych – przeprowadzimy kompleksową budowę Twojego domu pasywnego

1
Zakup działki

jeśli nie masz jeszcze działki pomożemy wybrać Ci odpowiednią pod budowę domu. W naszej ofercie posiadamy wiele działek budowlanych o wielkości kilkuset m2 znajdujących się w malowniczych okolicach.

Zakup działki
2
Projekt domu

możemy wykonać dla Ciebie indywidualny projekt domu albo możesz dokonać wyboru jednego z naszych gotowych projektów.

Projekt domu
3
Dokumentacja, media

weźmiemy na siebie kwestie urzędowe związane z pozwoleniem na budowę i doprowadzenie mediów.

Dokumentacja, media
4
Budowa domu

Sedno naszej pracy. Zbudujemy dla Ciebie wedle życzenia dom w stanie deweloperskim lub pod klucz.

Budowa domu
5
Zagospodarowanie terenu

dla chętnych dopełnimy budowę domu zagospodarowaniem terenu.

Zagospodarowanie terenu

Masz pytania?

 Chętnie na nie odpowiemy!

Zapłać w MCAN​

Koszty budowy domu pasywnego lub energooszczędnego możesz w 10% pokryć za pomocą monet MCAN (obecnie przyjęty kurs: 1 MCAN = 1 USD, który wraz ze zwiększaniem ceny MCAN na giełdzie będzie odpowiednio korygowany). Resztę płatności dokonasz w walucie krajowej.

Każdy projekt domu pasywnego lub energooszczędnego wyceniany jest indywidualnie i wymaga bezpośredniego kontaktu z naszymi konsultantami.

Decydując się na płatność w walucie MCAN otrzymasz 5% rabatu na całą budowę pasywnego lub energooszczędnego.

Medican Ltd. spali (zniszczy) 50% otrzymanych tokenów MCAN. Pozostałe 50% zostanie zamrożone na okres 2 lat (przez 2 lat nie trafią one na giełdę).

Przykład

Dom energooszczędny o powierzchni 115 m2 – koszt około 300.000 PLN = 75.000 USD*

10% – 7.500 USD płatne w MCAN po kursie 1 MCAN = 1 USD
Koszt budowy domu po wpłacie w MCAN to:
75.000 USD – 7.500 USD (płatne w MCAN) = 67.500 USD
67.500 USD – 5% rabatu = 64.125 USD

Całkowity koszt budowy domu energooszczędnego przy płatności 10% jej wartości w MCAN wyniesie nie 70.000 USD a 64.125 USD

 

*podane kwoty zostały maksymalnie uproszczone do celów przykładu.

Nie zwlekaj, zainwestuj w dom pasywny lub energooszczędny już dziś i ciesz się przyjaznym miejscem do życia przez długie lata!

Statystyki rynkowe

Maecenas nec odio et ante tincidunt tempus. In auctor lobortis lacus. Aenean massa. Phasellus magna. Aenean commodo ligula eget dolor.

Projekt realizowany jest we współpracy z firmami NF 40 Sp. z o.o. i Carbonheat sp. z o.o. specjalizującymi się w budowie domów w technologii energooszczędnej. W kolekcji firmy znajdują się domy różne pod względem wielkości i architektury, ale łączy je jedno – niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzania.